Fachowe doradztwo
Chcesz mieć pewność czy podjąłeś najlepszą z możliwych decyzji finansowych? Chcesz rozwiać swoje watpliwości? A może potrzebujesz informacji, któe pozwolą Tobie podjąć mądrą decyzje? Zajrzyj na mojego bloga o finanasach a wszystko to zyskasz! Od dawna zajmuje się tematyką finansów - teraz postanowiłem swoją wiedze oraz doświadczeniem podzielić się z innymi. Dzięki temu masz niesamowitą możliwość uzyskania fachowej wiedzy na temat finansów. Wystarczy tylko zajrzeć na mojego bloga i poczytać zamieszczone tam informacje. Tak niewiele trzeba byś zrobił porządek w swoich finansach – koniecznie odwiedź mojego bloga! Nasza strona to także kompleksowa oferta produktów finansowych dla każdego i na każdą kieszeń. lombard gorzów Wybieramy sprawdzone oferty i instytucje przez co klienci są zadowoleni.

Czym jest stopa referencyjna?

Co kwartał Narodowy Bank Polski wydaje komunikat o poziomie stóp procentowych, które będą obowiązywały przez kolejne trzy miesiące. Nie każdy jednak wie, czym dane stopy są. Czym więc jest stopa referencyjna?
Stopa referencyjna oznacza rentowność krótkoterminowych bonów pieniężnych, które emituje NBP. W Polsce stopa referencyjna od lat miała tendencję spadkową. Obecnie jednak jej wysokość jest rekordowo niska – 1,5 %. Ten stan utrzymuje się od marca 2015 i według przewidywań specjalistów, pozostanie tak w kolejnym kwartale.
W skrócie więc, jeżeli bon pieniężny emitowany przez NBP ma wartość 100 zł, to zysk, jaki można z niego uzyskać wynosi 1,5 zł. Niska stopa referencyjna oznacza więc, że korzystanie z bonów pieniężnych NBP przestaje być opłacalne dla inwestorów.
Wysokość stopy referencyjnej pośrednio wpływa na wskaźnik WIBOR, na podstawie którego ustala się oprocentowanie wszystkich kredytów dostępnych na rynku.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Sonda

Jak oszczędzasz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...