Fachowe doradztwo
Chcesz mieć pewność czy podjąłeś najlepszą z możliwych decyzji finansowych? Chcesz rozwiać swoje watpliwości? A może potrzebujesz informacji, któe pozwolą Tobie podjąć mądrą decyzje? Zajrzyj na mojego bloga o finanasach a wszystko to zyskasz! Od dawna zajmuje się tematyką finansów - teraz postanowiłem swoją wiedze oraz doświadczeniem podzielić się z innymi. Dzięki temu masz niesamowitą możliwość uzyskania fachowej wiedzy na temat finansów. Wystarczy tylko zajrzeć na mojego bloga i poczytać zamieszczone tam informacje. Tak niewiele trzeba byś zrobił porządek w swoich finansach – koniecznie odwiedź mojego bloga! Nasza strona to także kompleksowa oferta produktów finansowych dla każdego i na każdą kieszeń. 6630.pl Wybieramy sprawdzone oferty i instytucje przez co klienci są zadowoleni.

Jak stopy wpływają na gospodarkę?

Co kwartał Rada Polityki Pieniężnej ustala poziomy stopy referencyjnej, lombardowej oraz depozytowej. W jaki sposób wpływają one na gospodarkę?
Stopa referencyjna i lombardowa wpływają przede wszystkim na opłacalność brania kredytów. To na ich podstawie ustalane jest oprocentowanie. Jeżeli stopy te są niskie, to popyt na kredyty rośnie. Z drugiej strony podaż ze strony banków maleje, jednakże przy niskiej stopie depozytowej jest to bardziej opłacalne niż depozyty, więc i tak udzielają kredytów. Sprzyja to powiększeniu się ilości pieniądza w obrocie gospodarczym, w związku z czym częściej pojawiają się inwestycje, również te bardzo kapitałochłonne – to dobry czas na pożyczanie pieniędzy od banku. Dzięki temu gospodarka może się rozwijać, pojawiają się nowe miejsca pracy.
Z kolei podniesienie poziomu stóp prowadzi do odwrotnej sytuacji – jest mniej chętnych do brania kredytów, mniej pieniądza w gospodarce, a więc mniej inwestycji. Rozwój gospodarczy znacząco spowalnia, aż do kolejnego obniżenia się stóp.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Sonda

Jak oszczędzasz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...